پرسش و پاسخ
تصاویر ترکیه
سفر به ترکیه
دیدنی های ترکیه
درباره ترکیه
صفحه اصلی
 آداب و رسوم ترکیه  
آداب و رسوم ترکیه
تركيه كشوري اوراسيايي (اروپاي ـ آسيايي) است. اين كشور با وسعت حدود 783 هزار كيلومترمربع، فقط بخش كوچكي از امپراتوري عثماني است. به باور كارشناسان، فرهنگ در تركيه تركيبي از آداب و سنن ناهمگون عثماني، اروپايي، خاورميانه‌اي و آسياي مركزي است.

در 24 ژوييه 1922 و درچارچوب پيمان لوزان، تركية امروزي از امپراتوري فروپاشي شده عثماني جدا شد و به طور رسمي اعلام موجوديت كرد.

مصطفي كمال پاشا كه بعدها به آتا ترك مشهور شد، به عنوان بنيانگذارجمهوري تركيه شناخته مي‌شود و مردم اين كشور از او به عنوان پدر تركيه مدرن ياد مي‌كنند. آتاترك در سال 1923، تركيه امروزي را بنا نهاد و تا سال 1938 رياست جمهوري اين كشور را بر عهده داشت. آتاترك در طول مدت مسئوليتش تلاش خود را بر روي آنچه او از آن با عنوان مدرنيزه كردن تركيه ياد مي‌كرد، متمركز كرد، اما برخي اقدامات او مانند كشف حجاب، سركوب عشاير و اجباري كردن پوشيدن لباس‌هاي اروپايي موجب بروز موجي از اختلاف ميان لايه‌هاي مختلف جمعيتي تركيه شد. تركيه در سال‌هاي اوليه پس از تأسيس، شاهد رشد سريع ادبيات و هنر، مخصوصاً‌ نقاشي، معماري و مجسمه‌سازي بود. لازم به ذكر است كه تمامي تلاش‌هاي انجام شده براي مدرنيزه كردن تركيه با الگوي غربي صورت گرفته است.

در آغاز قرن بيستم امپراتوري عثماني دولت چند مليتي را بنا نهاد كه بخش‌هايي از سه قاره را تحت سيطره خود قرار داد ، اما اكنون ترك‌ها افرادي هستند كه در مرزهاي تركيه كنوني (مرزهاي 1923) زندگي مي‌كنند. فرهنگ مردم تركيه در يك قرن اخير تغييراتي اساسي كرده است. امروزه شايد بتوان تركيه را يگانه كشوري دانست كه بخش‌هاي بزرگي از فرهنگ شرقي و غرب را همزمان در خود دارد. سيستم حكومتي چند مليتي عثماني، ترك‌ها را نسبت به تأثيرپذيري از سنن و فرهنگ ديگر كشورها آماده كرده است. اولين قانون اساسي تركيه كه در سال 1924 تدوين شد، اسلام را دين رسمي اين كشور تعيين كرد. براساس آخرين آمار، نزديك به 98 درصد از جمعيت 77ميليوني تركيه، مسلمان هستند و 2 درصد باقيمانده را مسيحيان، يهوديان و پيروان ديگر اديان تشكيل مي‌دهند. شايان گفتن است كه 75 درصد از مسلمانان تركيه سني مذهب هستند.

موسيقي

موسيقي در تركيه از تركيبي از موسيقي محلي آسياي مركزي، غربي، كلاسيك ايراني، اروپاي مدرن و پاپ آمريكايي تشكيل شده است. در حال حاضر موسيقي پاپ در تركيه طرفداران زيادي دارد و مردم اين كشور كمتر به موسيقي سنتي علاقه نشان مي‌دهند.

براساس اسناد موجود، سازهاي بادي برنجي و كوبه‌اي در «يني چري» يا همان واحدهاي ويژه ارتش امپراتوري عثماني كاربرد داشته است، اما در حال حاضر و با توجه به گرايش ترك‌ها به موسيقي پاپ، كمتر موسيقي را مي‌توان يافت كه فقط از اين نوع سازها استفاده كرده باشد.آداب و رسوم ماه رمضان در تركيه

ماه رمضان در تركيه و در ميان مسلمانان اين كشور از اهميت خاصي برخوردار است و با فرارسيدن اين ماه مبارك مردم مسلمان تركيه همگام با ساير مسلمانان جهان با شور و شعف به استقبال اين ماه پربركت مي‌روند‌. مسلمانان تركيه معتقدند كه ماه رمضان بركت و خير را در سفره‌هاي آنان افزايش مي‌دهد حتي اگر در بدترين شرايط اقتصادي باشند و خداوند به يمن و بركت اين ماه عزيز درهاي خير و نعمت خود را به روي بندگانش مي‌گشايد. آغاز ماه مبارك رمضان در تركيه بسيار شاخص و مورد توجه است و حتي غيرمسلمانان نيز با اين مسأله به خوبي آشنا هستند. شهر استانبول كه در گذشته مركز خلافت عثماني بوده، ميراث اسلامي بسياري را از آن دوران در خود جاي داده است و اين شهر حاصل آدابي در خصوص اين ماه است كه مستقيماً از دوره عثمانيان به جا مانده است. مسلمانان در تركيه قبل از شروع ماه رمضان به تزئين خيابان‌ها و مساجد مي‌پردازند و با چراغاني و الوان كردن مساجد و گذرها، آمدن ماه رمضان را به يكديگر تبريك مي‌گويند.

بازار عطارين كه يكي از مهم‌ترين و بزرگ‌ترين بازارهاي قديمي تجاري در كلان‌شهر استانبول است، در ايام ماه رمضان ازدحام شديدي جهت خريد و فروش در آن به چشم مي‌خورد و مسلمانان به خريد مايحتاج اين ماه به‌ويژه انواع شيريني‌ها و غذاهاي مخصوص اين ماه اقدام مي‌كنند. شيريني‌هاي تركيه از تنوع بسياري برخوردار است و بالغ بر سي‌ و شش نوع شيريني و پيراشكي است كه اصطلاحاً به آنها «pasta borek» مي‌گويند كه باقلواي خاص تركيه نيز در زمره اين شيريني‌ها جا دارد. سفره‌هاي افطاري مسلمانان اين كشور شامل زيتون، پنير، خرما، باقلوا و انواع سوپ و آش است كه به آن «چوربا» گفته مي‌شود كه از تنوع خاصي نيز برخوردار هستند. برخي از اين چورباها از دوران عثماني به جا مانده است. طي ايام ماه مبارك رمضان در برخي از شهرهاي تركيه چادرها و خيمه‌هايي در ميادين و اماكن عمومي به منظور افطاري دادن برپاست تا كساني را كه هنگام افطاري در منزل نيستند يا در حال رانندگي‌اند افطاري دهند. اين سفره‌هاي افطاري از سوي شوراهاي خيريه يا افراد خير و در برخي موارد از سوي شهرداري - بلديه- گسترانيده مي‌شود و بيشتر در دو شهر آنكارا و استانبول مورد توجه قرار مي‌گيرد. ماه رمضان در تركيه در عين تقدس و محترم بودن براي غيرمسلمانان هيچ محظوريتي از نظر خوردن و آشاميدن ايجاد نمي‌كند و حتي مسلمانان در اين زمينه كاملاً مختار هستند. لذا پايبندي به احكام شرعي از جمله روزه امري قلبي و ايماني است كه هيچ فشار اجتماعي- سياسي آن را بر فرد تحميل نمي‌كند.

.:: Copyright 2014 - Sapyna web Service ::.

All rights reserved